Gergi tavan temizliği en iyi şekilde nasıl yapılır? gergi tavan kumaşına zarar vermeden temizlik nasıl yapılmalıdır? Gergi tavan ledlerinin sorunsuz bir şekilde bakım temizliği nasıl olmalıdır gibi soruları cevaplayarak makalemize başlayalım. Müşterilerimizin birçoğu ilk kez evlerine gergi tavanlar kuruyor. Genellikle ilk sorularından biri “gergi tavanımı nasıl temizlerim?” olur.

İyi haber şu ki, gergi tavanların temizlenmesi son derece kolaydır. Kötü haber şu ki, her şey kolayca temizlenebilir değil. Bazı parmak izlerini ve genel toz ve kiri çıkarmada başarılı olabiliriz ancak bazı lekeler daha inatçı olabilir. Yağlı, yağlı kir kumaşın dokusuna derinlemesine nüfuz edebilir ve çıkarılması ekstra çaba gerektirebilir.

Gergi kumaş tavanın güzel bir özelliği, bitmiş bir ürün olarak monte edilmesi ve ek bir boyama veya başka bir son işlem gerektirmemesidir. Bu, tavan kumaşı monte edildikten sonra, BİTMİŞ yüzey olarak işlem görmesi gerektiği anlamına gelir. Modern tavanlarda genellikle ışıklar, sprinkler, kameralar, yangın alarmları ve duman alarmlarının yanı sıra her türlü duyusal ve ses/video ekipmanı bulunur. Bu, diğer profesyonellerin genellikle bu ekipmanı kurması ve/veya servisini yapması ve gergi tavan montajı ile çalışmayı koordine etmesi gerektiği anlamına gelir. Ne yazık ki, arada bir, işlerini bitirmek için çok hevesli bir elektrikçi veya Soğutma İklimlendirme uzmanı olacak, parmak izlerini tavanın her tarafına nasıl yaydıklarını fark etmeyecekler.    

Proje yöneticilerimiz ve montajcılarımız bunu müşterilerimize ve diğer esnaflara açıklamak için zaman ayırıyorlar. Hasarı önlemenin en iyi yolu ondan kaçınmaktır. Bu çok yardımcı oluyor ve yine de kumaş üzerindeki inatçı lekelerle uğraşmak zorunda kaldık.

 

Gergi tavanı ne sıklıkla temizlemeliyim?

Standart boyalı tavanın her iki veya üç yılda bir  yeniden boyanması gerekir  çatlamadığı sürece Yeniden boyadıktan bir ay sonra. Şu ana kadar sadece haftada en az bir kez tozun silinmesi gerekiyor.

Uzak bir çekim arıyorsanız, tam size göre bir şeyimiz var! Yıldırım Dekor gergi tavan . Çok daha az sorun yaratır. Arada bir tavanınızı yenilemeyi unutun, çatlakları ve tozu unutun! Gergi tavanlar 10 yıldan az sürmez! Birkaç yıl sonra değiştirmeniz gerekmez (ancak rengi veya dokuyu değiştirmek isterseniz yapabilirsiniz – bu son derece kolaydır). Ayrıca membran yüzeyi %100 antistatiktir yani üzerinde toz yoktur! Gergi tavan alerjiye karşı kesinlikle güvenlidir ve temizlik gerektirmez! 

Temiz bez ve sabunlu suyla temizleyin

Gergi tavan üreticileri, tavanların bakımı konusunda bize net yönergeler veriyor. Resmi öneri basittir: Gerektiğinde temiz bir bez, sabun ve suyla lekeyi temizleyin. Dikkatli olun: Özellikle tavanınız baskılı bir tasarıma sahipse, gergi tavanları temizlemek için asla aşındırıcı bir şey kullanmayın. Mürekkep dayanıklı olsa ve normal leke temizlemeyle çıkmayacak olsa da, kumaşı ovmamak önemlidir.

Kumaşı silmek için hafif hizmet tipi şeffaf temizleme solüsyonlarının kullanılması garantiyi geçersiz kılmaz. Brooklyn'den bir müşteri, yukarıdaki daireden küçük bir su sızıntısından sonra kurumuş paslı su halkalarının lekelerini... boyacı  rulosu... Temiz leke çıkarıcı ve mikrofiber bezle çıkardı. Bu lekeler pas içerdiğinden müşteri hem ağartıcı hem de ağartıcı olmayan formülleri denedi ve işe yaradı! Bununla birlikte, streç kumaş tavanınızdaki en yaygın lekeler ve noktalar, basit bir nemlendirilmiş mikrofiber bezle çıkarılabilir.

Gergi Tavanda Su Sızıntısı Varsa?

Yukarıdan su sızıntısı olması durumunda PVC gergi tavan membranları su balonu gibi esneyip suyu tutabilmektedir. Kumaş tavanlar da biraz su tutabilir, ancak PVC gibi esnemezler. Böylece su, sızıntı durana kadar akmaya devam edecek ve en düşük noktayı bulacaktır.

Çoğu durumda, basit su lekeleri temizlendi ve hiçbir su hasarı belirtisi görülmedi. Çok fazla kalıntı ve paslı su olması durumunda malzemeyi lekeleyebilir ve malzemenin değiştirilmesi gerekebilir.

Neyse ki, gergi tavan sistemleri değiştirilebilir,eski malzeme raydan nazikçe çekilebilir. Parça yerinde kalabilir ve yeniden kullanılabilir. Yalnızca hasarlı tavan malzemesinin değiştirilmesi gerekebilir, bu da birkaç saatten fazla sürmez ve tavan yeniden yepyeni görünür.

Transparan Gergi Tavanların Temizliğine Dikkat!

Özel bir dikkatle işlenmesi gereken belirli bir tür kumaş tavan vardır. bu yarı saydamdır. Yarı saydam transparan gergi tavan  kumaşları LED'lerle arkadan aydınlatılır ve HER ŞEYİ gösterir. Söylemeye gerek yok, arkadan aydınlatmalı tavanlar ve duvarlar ekstra temiz olmalıdır, aksi takdirde ışıklar her izi ve parmak izini aydınlatır.

Müşterilerin ezici çoğunluğu için, gergi kumaş tavanları ile ilgili çok az bakım vardır ve işler tozlu veya lekeli olsa bile, gergi kumaş tavanınızı temizlemek genellikle diğer tavan türlerinden daha fazla güçlük çekmez. Gergi tavanınızın bakımını nasıl yapacağınıza dair sorularınız varsa, kurulumcunuz veya destek ekibimiz her zaman çözümler sunmak için burada.