Gergi Tavan kullanışlı mı? Gergi tavanın avantajları ve dezavantajları, gergi tavan kullananların yorumları, gergi tavanın maliyeti ve ev yada işyerinde gergi tavan sistemlerini ne kadar kullanışlı en çok merak ettiğimiz soruların başında gelmektedir.

Gergi tavan bir çeşit asma tavandır. Bu yöntem, iç tasarım kategorisindeki en eski tekniklerden biridir.  Gergi tavan, 20. yüzyıldan bu yana tavanlar için farklı dekorasyon çalışmaları yapılmaktadır. Günümüzde bu tip asma tavan PVC membrandan yapılmıştır. Duvarlara bağlı özel panolara monte edilir. Belirli bir iç tasarım için uygun olabilecek birçok desen vardır. Gergi tavan  kullanmamız için belli başlı sebepler vardır, bunlar;
 

1. Güvenilir ve emniyetlidir.


Gergi tavanların PVC membranlardan yapıldığını biliyor muydunuz? Ayrıca su geçirmezdirler ve odaların sel ve sızıntı riskinden korunmasını sağlarlar. Bir sızıntı meydana geldiğinde, tavan suyu alacak şekilde uzanır. Güvenli bir şekilde kaldırıldıktan sonra standart formuna geri döner. Böylece tekrar herhangi bir zemin tamircisi çağırmanıza gerek kalmaz.

2. Enerji tasarrufludur


Orijinal tavan ile gergi tavan arasındaki hava boşluğu yalıtım sağlamaya yardımcı olabilir. Bu hava sahasında ekstra akustik malzemeler ve yalıtım yardımı ile artırılabilir.

3. Resim Baskılı tavanlar


Gergi tavan seçmenin en heyecan verici kısımlarından biri de sevdiğiniz herhangi bir tasarımı UV Baskı ile membran üzerine aktarabilmenizdir. Bu evinize veya işinize gerçek bir “vayyy” faktörü eklemenizi sağlar. Ayrıca, Türkiyedeki birçok şirket, en çok satan ürün veya markasını sergileyen benzersiz bir tavanı tercih ediyor. Evler için de oldukça rağbet gören bir seçenek olan bulutlarla masmavi gökyüzüne çıkabilirsiniz.

4. Az Bakım Gerektirir


Gergi tavanlar çok bakım istemez. Henüz bilmiyorsanız, gergi tavanlar oldukça güvenilir ve sağlamdır. Üreticilerin çoğu gergi tavan için 10 yıl garanti vermektedir. Temizlemesi çok kolaydır ve ayrıca korozyon veya nemden de zarar görmezler. Yoğuşma çökmez ve gergi tavanlar deterjan gibi kimyasal maddelere tepki vermez. Standart bir sıvalı tavan ile beklediğiniz boyada soyulma, dökülme veya çatlama olmadığından emin olabilirsiniz.

5. Esnektir


Gergi tavanlar genel anlamda esnektir. Temel olarak, bu tip tavan elastik bir tuvaldir. Bu, nasıl kullanılabileceği konusunda gerçekten esnek olduğunu gösterir. Her türlü alarm sistemini, havalandırmayı veya aydınlatmayı barındıracaktır. Kemerler, dalgalar veya eğriler gibi çok sayıda formda şekillendirilebilir. Baskı, desen, doku ve renk seçenekleri de sınırsızdır.

gergi tavan kullanışlı mı

Son olarak gergi tavan yaptırırken mutlaka kullanılan malzemeye dikkat ediniz, çin malı gergi tavan membranlarından uzak durunuz. Bir diğer konu ise gergi tavan içerisinde kullanılan ledlerin kalitesi ve türü çok önemlidir. Mutlaka modül led kullanmalarını isteyiniz. Yine gergi tavanla ilgili aklınıza takılan bir konu olursa bize her zaman ulaşabilirsiniz.