Mimaride tavan kaplamasında yeni kullanılmaya başlanan bir malzeme var. Bu malzeme gergi tavan diye adlandırılıyor. Malzeme, bir çeşit polimerden üretiliyor  ve adından anlaşılacağı üzere gerilerek monte ediliyor. Estetik ve modern bir görünüm vermesi, hafif ve son derece düzgün bir yüzey oluşturması özelliklerinin yanı sıra mimara, yaratıcılığını konuşturmak için fırsat veriyor. Buradan hareketle bu çalışmada amaç, dünya üzerinde üretimini ve uygulamasını yapan iki firmanın ürettiği ve uyguladığı gergi tavan kaplamalarını ve uygulamalarını karşılaştırarak gergi tavanları tanıtmak, bunu yaparken de ülkemizdeki uygulamalarından örnekler sunmaktır. Bunun yapılabilmesi için öncelikle kaplama malzemesi ve montajı için gerekli olan malzemeler tanıtılacak; daha sonra montajı anlatılacaktır.

Tasarımda Gergi Tavanın Sağladığı Olanaklar

Tasarımda mimara tanıdığı yaratıcılık olanakları,  uygulama örnekleriyle detaylandırılacaktır. Bunu yaparken, dünya üzerinde yaklaşık olarak 40 yıldan beri kullanılmakta olan iki farklı ürün, tasarım, montaj, tamir ve bakım, estetik, suya ve neme dayanıklılık,  aydınlatma ve havalandırma gibi tesisatı kolaylıkla gizleyebilme, ses ve ısı yalıtımı, hijyenik olma, ekoloji, konfor, montaj öncesi sonrası kullanımda sökülüp takılabilme, güvenlik, stabilite ve teknik açılarından  incelenecek ve karşılaştırılacaktır. Böylelikle, mimaride yeni sayılabilecek bir malzeme ve uygulama tanıtılmış olacaktır. Deprem bölgesinde olan bir ülke olarak, deprem yükünün binanın toplam ağırlığıyla doğru orantılı olarak yapıya etkidiği bilinmektedir. Bu sebeple, taşıyıcı olmayan yapı elemanlarının mümkün olan en hafif malzemelerden yapılmasının önemi açıktır.Dolayısıyla, çok hafif olan bu malzemeyi tavan kaplaması olarak daha ağır olan konvansiyonel örnekleri yerine kullanmak, deprem yüklerini azaltmak açısından oldukça yararlı olacaktır. Bu sebeple çok hafif olan bu malzemenin tanınması önemlidir.  

Gergi tavanın kullanım alanları çok çeşitlidir; evlerde, otellerde, restoranlarda, mağaza ve butiklerde, ofislerde, eğlence merkezlerinde, yüzme havuzlarında, gece kulüplerinde, vb. birçok mimari mekanda kullanımı mümkündür. Mekanlarda şık ve estetik bir görünüm elde edilmesini sağlar. Bunun için kullanılabilecek mat, saten, parlak, mermerimsi ve süet görünümlerinde çeşitli tipleri ve çok sayıda farklı renkleri vardır.

Mimari Yapılarda Gergi Tavan

 

Gergi Tavan Her Yerde Kullanılıyor!

Pürüzsüz ve dokusuz yüzeyi nedeniyle son derece hijyenik olan gergi tavan sistemleri mimari olmayan tüm yaşam alanı uygulamaları için son derece iyi bir çözümdür. Tasarım konusunda son derece sınırsız imkanlar sağlayarak çok geniş alanlar tek parça halinde uygulanabilen monolitik yapısı sayesinde tüm dünyada avm, ofis, iş yeri, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerde en sık kullanılan ürün gergi tavan sistemleridir. Tek parça uygulama sınırlarını aşan noktalarda yarı gizli eklemelerle ancak çok dikkatli bakıldığında birleşim noktalarının görülebileceği sonsuz büyüklükte uygulama alanı sunar.

Yenilenme ve bakım gerektirmeyen gergi tavan sistemleri bakım ve yenileme maliyetlerinizi ve zaman kaybınızı sonlandırır. Akustik yapısı sayesinde gürültü ve sesi bloke ederek sakin ve huzurlu bir ambiyans oluşturur. Yangına dayanıklı alev almaz bu ürünler eridiğinde toksik gazlar salgılamaz. Tavanlarda bulunan havalandırma, klima, su, elektrik, yangın, güvenli tesisatlarını gizlerken aynı zamanda arkasında kullanılacak çok basit ve ucuz floresan lambalar sayesinde zengin bir ışıklandırma çözümü sunarak aydınlatma maliyetlerinizi minimize eder.