Gergi tavanlarda zaman zaman su problemleri baş göstermektedir. Tavandan gelen su akıntıları zamanlar havuzun içinde birikir, biriken suyun gergi tavandan boşaltılması gerekmektedir. Peki bu işlemi gergi tavan ve mekan zarar görmeden nasıl yaparız?

Bazen yukarıdaki komşularınızdan bazen çatınızdan su akıntısı olunca  bir şeyler ters gitmeye başlıyor demektir.? Gergi tavan satan ve kuran kişiler, bu iç mekan teknolojisinin yalnızca güzellik katmakla kalmayıp, aynı zamanda sizi bir selden kurtarabileceğini de garanti eder!

Gergi tavanın birçok özelliği arasında, su basmasına mükemmel şekilde direnme yeteneği de vardır. PVC levha 1m²'ye 100 litreye kadar suya dayanabilir. Bununla birlikte, büyük miktarda su ile, kaplamanın orijinal görünümünü mümkün olduğunca korumak için zamanında boşaltmak son derece önemlidir.

Ne yapmamız gerekiyor?

"Kurtarma" çalışmasına başlamadan önce, su toplamak için bir kap, ayrıca bir merdiven veya bir merdiven hazırlamalısınız. Bir ortakla birlikte selin sonuçlarını ortadan kaldırmak en iyisidir. Ardından, aşağıdaki sıraya uymalısınız:

  1.  Güç kaynağını kapatın;
  2.  Odadaki aydınlatma cihazlarını sökün;
  3.  Kaplamanın kenarını nazikçe tutarak kabı oluşturulmuş sırt halkasına getirin;
  4.  Bir kişi kabı sıkıca tutar, ikincisi balonu hafifçe bastırarak suyu istenen yönde damıtır;
  5.  Bir kap yeterli değilse, ikinci kovanın tepsisini düzenlemek için deliğin kenarları hafifçe bastırılır.

Aydınlatma armatürleri için deliksiz bir gergi tavan takılması durumunda, kanvasın kısmen çıkarılması gerekecektir. Suyu boşalttıktan sonra malzeme biraz kuruması için hafifçe indirilir. Ardından, destekleyici yapıların antiseptik tedavisi ve kanvasın yerine yerleştirilmesi mümkündür.